Z wizytą u Cześnika i Rejenta

27 listopada 2018 roku uczniowie z klas: 8a, 8d, 7d i 3e gimnazjalnej Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku gościli z wizytą u Cześnika i Rejenta, na scenie najmłodszego teatru repertuarowego w Łodzi. Obejrzeli teatralną interpretację książki pt. „Zemsta” A. Fredry. Celem wycieczki było poznanie tekstu kultury, lektury omawianej w klasie 7, w żywym słowie i porównanie dzieła literackiego z teatralnym.
Uczniowie na lekcjach języka polskiego poznali utwór Fredry, teraz ponownie spojrzeli w lustro „Zemsty”, w którym znaleźć można było odbicie złej i dobrej sławy polskiego społeczeństwa oraz jego nietuzinkowej natury.
Sztuka jest warta obejrzenia, nie tylko ze szkolnego nakazu. Poznanie tekstu kultury w żywym słowie to doskonały sposób na lekturę, która lepiej zapada w pamięć młodego człowieka, ponadto, pozwala docenić walory artystyczne inscenizacji teatralnej. Jest tez okazją do zredagowania recenzji spektaklu teatralnego, wypowiedzi pisemnej, ujętej w podstawie programowej szkoły podstawowej .
Aktorzy Teatru Małego znakomicie wcielili się w role zwaśnionych sąsiadów o antagonistycznych charakterach i świetnie ukazali porywczą naturę Cześnika oraz obłudne oblicze Rejenta. Na twarzach młodych widzów często gościł uśmiech czy autentyczny śmiech, szczególnie w czasie scen, gdy pojawiał się komiczny Papkin, bawiły dowcipne dialogi i barwne postacie komedii wykreowane przez łódzkich aktorów.
Po spektaklu, pełni duchowych wrażeń, uczniowie „Piątki” udali się na posiłek, a następnie w drogę powrotną do domu. Podczas wycieczki opiekę nad młodzieżą sprawowały nauczycielki naszej szkoły: Emilia Wyrwa, Aneta Ulańska-Grabowska, Marta Zefirjan-Śliga i Ewa Kordzińska.