Z wizytą w Peru i amazońskiej puszczy

Emil Witt, młody podróżnik z Poznania, podróż do Ameryki Południowej – Peru i amazońskiej puszczy rozpoczął już w wieku 18 lat. Od tego czasu był tam kilkukrotnie. Po powrocie z podróży jeździ po Polsce i opowiada o swoich przygodach.
W czwartek, 22 listopada, odwiedził naszą szkołę. Odkrył przed nami tajemnice puszczy amazońskiej i świat Indian Machiguenga.
Zaprezentował fascynujące zdjęcia, opatrując je ciekawymi komentarzami. Każda wyprawa, jak podkreślił, odmieniła jego życie. Amazonia pozwoliła mu uświadomić sobie kim jest naprawdę, co potrafi, a co musi jeszcze udoskonalić.
Zawsze kierował się ciekawością świata. W podróżach wykorzystuje mapy, nawigację itp., ale co podkreślał, najbardziej przydatna jest znajomość języków obcych (zna język angielski, hiszpański i portugalski), bo to podstawa w kontaktach z mieszkańcami i przewodnikami po kraju, czym motywował uczniów do nauki języków.
Każda wyprawa jest dla niego czymś szczególnym, indywidualnym przeżyciem. Daje kolejne wspaniałe doświadczenia, rozmowy, widoki, umiejętności, które w piękny sposób kształtują jego działania.
Na zakończenie dyskutowaliśmy o zaletach i wadach globalizacji. Podkreślił, że ułatwia zwiedzanie świata. Wpływa jednak na wzrost cen, zanikanie kultur czy wzrost tempa życia.
Pan Emil Witt s styczniu wybiera się na kolejną wyprawę do Peru. Obiecał, że po powrocie przyjedzie do nas z nowymi zdjęciami i opowieściami. Czekamy niecierpliwie i życzymy szczęśliwej podróży.