Spotkanie ze „Skąpcem” Moliera

13 listopada uczniowie klas gimnazjalnych: 3a, 3d, 3e Szkoły Podstawowej nr 5 pojechali na wycieczkę do Łodzi, gdzie w Teatrze Małym obejrzeli spektakl pt. „Skąpiec albo sknera ukarany”.
Wyjazd miał charakter edukacyjny – odbiór tekstu kultury w żywym słowie, ponadto, sztuka uświadomiła odbiorcom ,że ludzka natura nie zmieniła się przez wieki i wciąż spotykamy współczesnych Harpagonów. Główny bohater ze złych uczynków stworzył sposób na znalezienie własnego szczęścia, tym samym unieszczęśliwiając wszystkich wokół siebie, ale najbardziej własne dzieci. Ludzie tacy jak on, kochający tylko pieniądze, budzą strach i przerażenie. Dlaczego zatem nie zawsze ponoszą karę?
Gimnazjaliści podziwiali efektowne kostiumy grających w komedii Moliera. Duże wrażenie na młodych widzach zrobił aktor odtwarzający tytułową postać, świetnie operujący mimiką i gestem, który całym sobą wyraził odrażający charakter Harpagona. Trzecioklasistom podobało się także nowoczesne ujęcie tematu – treść sztuki została ubarwiona piosenkami aktorów wplecionymi w akcję, co uczyniło dzieło lekkim i zabawnym.
Zrelaksowani i w dobrych humorach gimnazjaliści, mimo niesprzyjającej aury, powrócili do Turku. Nad bezpieczeństwem młodzieży podczas wycieczki czuwały wychowawczynie: Ewa Kordzińska, Mariola Koch, Marta Zefirjan-Śliga i pani Aleksandra Białas.